Načítavam

1. Aukcia energií

(zemný plyn)

Poznáte pojem množstevná zľava?

Aukcia energií funguje podobne.

V zahraničí je bežné, že sa spotrebitelia spoja, aby kolektívne dosiahli lepšie ceny. Pre dodávateľov energií je výhodné, aby naraz dokázali osloviť stovky domácností s jednotnou ponukou. Spotrebitelia dostanú lepšie ceny, ako keby oslovili dodávateľa individuálne a dodávateľ získa naraz veľkú skupinu nových zákazníkov. Je to skutočne situácia, ktorá je výhodná pre obe strany.

Priebeh aukcie energií Priebeh aukcie energií

Ako prebieha aukcia energií?

1. Nezáväzne sa zaregistrujete
Nie je nič jednoduchšie. Vyplnením niekoľkých údajov o vašej domácnosti vyjadríte záujem o ponuku od dodávateľov energií. Zatiaľ ste nič nepodpísali a k ničomu ste sa nezaviazali. Vaše údaje sú v bezpečí pod záštitou FiiFree, ktoré dohliada na bezproblémový priebeh celej aukcie.
Vaše údaje potrebujeme na to, aby sme vedeli potvrdiť, že ide o reálnu domácnosť, s reálnymi údajmi. Aby dodávatelia vedeli, akú ponuku môžu pre domácnosti navrhnúť. Dostanú informáciu, že v aukcii pôjde napríklad o 1000 domácností s celkovou spotrebou 10 GWh.
2. Priebeh samotnej aukcie
FiiFree pod dohľadom odbornej aukčnej spoločnosti APF services s.r.o., vyberie z anonymných ponúk dodávateľov tú najlepšiu ponuku. Aukcia je otvorená všetkým dodávateľom, ktorí pôsobia na Slovensku, avšak sú viazaní podmienkami, ktoré na vašu ochranu FiiFree stanovilo.
Cieľom je, aby ste dostali čo najlepšiu ponuku, bez skrytých poplatkov, dlhej viazanosti, či meniacej sa ceny. Dodávatelia musia hrať otvorenú hru, v ktorej je FiiFree garantom, že sa do výsledných zmlúv nedostanú žiadne nekalé podmienky.
3. Dostanete ponuku
Po vyhlásení víťazného dodávateľa energií – toho, ktorý domácnostiam ponúkol najlepšie podmienky, vám príde e-mailová správa, v ktorej sa dozviete, koľko môžete ušetriť, ak podpíšete zmluvu s víťazom aukcie.
E-mail bude obsahovať dôležité informácie, aby ste sa vedeli rozhodnúť, či ponuku dodávateľa prijať, alebo nie. To znamená, za akú cenu vám bude dodávateľ energiu dodávať, na akú dobu ponuka platí, dokedy sa musíte rozhodnúť, aké údaje sú od vás pre vyhotovenie zmluvy potrebné a podobne.
4. Uzavriete zmluvu
Až v tomto bode sa musíte záväzne rozhodnúť, či ponuku prijímate alebo nie. Doteraz ste len vyjadrili záujem a nie ste nijako nútení ponuku prijať. Stlačením tlačidla v e-mailovej správe s ponukou potvrdíte svoj záujem. Následne vám príde e-mail s linkom na elektronický formulár, kde doplníte údaje o vašej domácnosti, potrebné na prechod k novému dodávateľovi. Po potvrdení elektronického formulára sa tieto údaje odošlú víťaznému dodávateľovi.
Ten na základe vašich údajov vypracuje zmluvu priamo pre vašu domácnosť a pošle vám ju poštou. Keď vám zmluva príde, podpíšete ju a obratom pošlete späť na adresu dodávateľa.
5. Hotovo
Keď váš nový dodávateľ energií obdrží vašu zmluvu, vy už nemáte žiadne ďalšie starosti. Všetky administratívne úkony vybaví za vás. Po úspešnom ukončení procesu vás bude informovať o výsledku.